Salceson

Salceson – kaloryczny, ale niezmiernie zdrowy

Jedni wręcz za nim przepadają, a u innych wzbudza wstręt. Salceson jest przysmakiem, który wywołuje emocje skrajne i chociaż jest wątpliwej urody, to jednak wiele osób sobie nie wyobraża, aby mogło go zabraknąć w ich lodówkach.

Co się znajduje w salcesonie?

W sprzedaży znajdziemy dokładnie dwa rodzaj salcesonu. Chodzi o salceson czarny oraz salceson biały. Każdy z nich jest absolutnie wyrobem podrobowym, który pochodzi przede wszystkim z samej głowizny. Dokładniej mówiąc chodzi po prostu o policzki. Poza tym, w jego składzie znajdziemy nerki, serce, podgardle, słoninę, ozory wieprzowe, skórki wieprzowe czy też ozory wołowe. Z salcesonem jest podobnie jak z kaszanką. Dodaje się po prostu krew. Całość się umieszcza w naturalnych osłonkach. Najczęściej są robione z jelita czy też pęcherzyka wieprzowego. Poza podrobami, które są akcentem zdecydowanym tego właśnie przysmaku, znaleźć także możemy takie przyprawy jak pieprz, czosnek, majeranek czy też kminek.

Jak powinno się spożywać salceson?

Mięso najczęściej się jada z chlebem. Jednak musimy zaznaczyć, że nie brakuje także entuzjastów jego grillowania czy też smażenia. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że salceson jest jednak przysmakiem dosyć kalorycznym. Skutecznie w związku z tym zniechęca osoby, które aktualnie są na diecie. Jedzony oczywiście w ilościach umiarkowanych nie spowoduje w żadnym wypadku otyłości nadmiernej. Jednak fakt ten musimy mieć na uwadze. Taka wysoka kaloryczność jest wynikiem wszelkich zastosowanych skórek wieprzowych oraz tłuszczu do jego produkcji. Z kolei z racji swojej specyficznej postaci, mięso jest podawane w plastrach grubych, co zwiększa naturalnie samą ilość kalorii. Jednak jeśli sobie weźmiemy pod uwagę, że poza znaczną ilość kalorii salceson także posiada niezmiernie wiele bardzo cennych właściwości. W związku z tym jeden plaster jedzony co jakiś czas naszej sylwetce na pewno nie zagrozi.

Czym salceson jest zdrowy?


Oczywiście, że jak najbardziej tak. Salceson poza tym, że jest kaloryczny, to także się wyróżnia obecnością białka zwierzęcego łatwo przyswajalnego oraz nasyconych tłuszczy. Zastosowane do produkcji salcesonu podroby, zawierają naprawdę wiele żelaza, cynku kolagenu, kwasu foliowego, witaminy A, witamin z grupy B, witaminy D oraz witaminy E. to wszystko co zostało wymienione na pewno wywiera bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie oraz na nasze zdrowie. Co jak co, ale powinniśmy to mieć na uwadze. Zdrowie mamy jedno i powinniśmy o nie zadbać pod każdym względem. Odżywiają się zdrowo na pewno nie damy się wielu czyhającym na nas chorobom oraz dolegliwościom.

Food obraz autorstwa rawpixel.com - www.freepik.com