Salceson

Kaloryczne, ale dobre wyroby mięsne

Czy wyroby mięsne są zdrowe? Tak, o ile doskonale zdajemy sobie sprawę z tego z jakich gospodarstw wiejskich są one sprowadzone. Należy jeść mięso, dzięki czemu nasz organizm otrzyma odpowiednią dawkę witamin i pierwiastków mineralnych. Są osoby, które rezygnują całkowicie z jedzenia mięsa, jednak muszą oni przez to spożywać inne pokarmy, dzięki którym będą mogły uzupełnić chociażby odpowiednią ilość białka w organizmie. Warto jeść mięso, ale wartościowe, które czasem wydawać może nam się kaloryczne, jednak jego obecność w prawidłowo zbilansowanej diecie na pewno nam nie zaszkodzi. Jakie mogą to być wyroby mięsne?

Specyficzne wyroby mięsne

Takim wyrobem mięsnym może być chociażby salceson, który dzieli się na biały lub czarny (https://ranozebrano.pl/salceson-w-kawalku-300g). Wiele osób na dźwięk tego słowa otrząsa się z obrzydzeniem. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że jest to wybór mięsny produkowany ze specyficznych części o unikalnym smaku, którego nie można pomylić z niczym innym. Od razu należy powiedzieć sobie, że jest to wędlina dla wybranych, którym nie przeszkadza fakt, że jest ona wyprodukowana z głowizny – policzków wieprzowych – i innych kawałków mięsa z dodatkiem podrobów wieprzowych. Do takich innych podrobów zalicza się chociażby serca, nerki, ozór, skórki wieprzowe. W tym przypadku mamy do czynienia z salcesonem białym. Taki, który wyprodukowany jest przy współudziale krwi wieprzowej to salceson czarny. Obecność takich składników może nie zachęcać, jednak czasem warto przełamać swój tok myślenia, aby przekonać się, że ten wyrób mięsny pochodzący z ekologicznego gospodarstwa domowego może być czymś naprawdę dobrym, co można spożywać od czasu do czasu. Tradycja wyrabiania salcesonu jest bardzo długa i przez wiele lat jego specyfika się zmieniała – na niekorzyść. Dlatego należy zwrócić uwagę na jego pochodzenie, aby mieć pewność, że pochodzi z certyfikowanego gospodarstwa wiejskiego.

Produkt wysokoenergetyczny

Salceson ze względu na swoje pochodzenie mięsne zalicza się do produktów wysokoenergetycznych, gdzie znaleźć można duże ilości białka. A więc osoby aktywnie uprawiające sport śmiało mogą umieścić go w swojej diecie. Przy czym należy pamiętać o tym, że plastry salcesonu (z reguły taki wyrób mięsny krojony jest grubo) ważą po kilkanaście dekagramów, dlatego nie można objadać się z nim zbyt często, aby nie zakłócić odpowiedniej kaloryczności posiłkowej. Do tego w salcesonie znaleźć można również kwas foliowy, kolagen, witaminę A, witaminy z grupy B, witaminy D i E. Jak więc widać jest to zdrowa wędlina, której spożywanie w dobrych ilościach może nam wyjść nawet na zdrowie.

Food obraz autorstwa KamranAydinov - www.freepik.com